Technologia FDM druku 3D jest bardzo popularna ze względu na swoje zalety, z których najważniejszą często okazuje się jej niski koszt.
Na czym polega technologia druku FDM?
Technologia FDM polega na nakładaniu materiału termoplastycznego warstwa po warstwie na platformę roboczą. Ekstruzja materiału jest możliwa po jego uprzednim rozgrzaniu do temperatury od 180°C do 310°C (w zależności od rodzaju zastosowanego filamentu).
Zalety technologii FDM
Technologia FDM posiada liczne zalety, dzięki której jest tak często stosowana. Wśród najważniejszych znajdziesz:
Koszt-efektywność | Różne materiały | Duże wydruki | Wytrzymałość mechaniczna |
Zarówno drukarki FDM, jak i materiały eksploatacyjne są stosunkowo tanie, dlatego ta technologia druku wyróżnia się niskimi kosztami | Możliwość drukowania z materiałów o różnych właściwościach ułatwia ich dopasowanie do specyficznych wymagań projektu | Technologia FDM umożliwia drukowanie dużych obiektów, dzięki czemu stosuje się ją często podczas prototypownia i produkcji części | Obiekty wydrukowane w tej technologii posiadają dobrą wytrzymałość mechaniczną |
Kiedy stosować technologię FDM?
Technologia FDM jest tak wszechstronna, że znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Dotyczy to zwłaszcza prototypownia, ponieważ umożliwia szybkie stworzenie produktów i części, aby wdrożyć je i przetestować przed rozpoczęciem masowej produkcji.
Niskie koszty druku FDM zachęcają do jego wypróbowania do celów edukacyjnych. Duża wytrzymałość mechaniczna materiałów stosowanych w tej technologi (ABS, PETG, nylon) umożliwiają drukowanie komponentów na zamówienie (np. specjalistyczne narzędzia, części mechaniczne w branży motoryzacyjnej i lotniczej).
Technologia FDM — FAQ
Poznaj odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, dotyczące technologii druku 3D o nazwie Fused Deposition Modeling (technologia FDM).
Czy w metodzie FDM można drukować z metalu?
Technologię FDM tradycyjnie stosuje się do drukowania z tworzyw sztucznych takich jak PLA (sprawdź druk 3D PLA), ABS, PETG, TPU, czy nylon. Możliwe jest hybrydowe zastosowanie tej technologii do druku z wykorzystaniem filamentów, będących mieszanką polimeru i drobno sproszkowanego metalu. Po wydrukowaniu element poddaje się dalszej obróbce cieplnej, która usuwa polimer i spieka drobinki metalu, tworząc jednorodny, metalowy element.
Czym się różni technologia FDM od FFF?
W praktyce są to nazwy tych samych technologii. Różnice polegają głównie na tym, że nazwa FDM jest zastrzeżoną marką producenta, a Fused Filament Fabrication (FFF) opisuje ten sam proces, ale bez naruszania znaków towarowych. Dodatkowo FDM jest częściej używana w kontekście przemysłowym.
Jak długo trwa drukowanie w technologii FDM?
Czas drukowania w technologii FDM zależy przede wszystkim od rozmiaru i złożoności obiektu, ustawień drukarki i prędkości druku. Przykładowo wydrukowanie prostego elementu (figurka, brelok) może trwać od 30 minut do 2 godzin, podczas gdy na średniej wielkości obiekt przeznaczyć trzeba od 3 do 8 godzin, a drukowanie jeszcze większych przedmiotów (np. obudowy, modelu architektonicznego) może potrwać od 12 godzin do nawet kilku dni.