Strona główna » Oferta » Technologie druku 3D » Technologia PLA, czyli drukowanie 3D z Polilaktydu (bioplastiku)

Technologia PLA, czyli drukowanie 3D z Polilaktydu (bioplastiku)

Technologia PLA korzysta z termoplastycznego poliestru z odnawialnych surowców, ale to nie jedyna jej zaleta.

Co to znaczy PLA?

PLA to skrótowa nazwa Polilaktydu, czyli biodegradowalnego tworzywa otrzymywanego z naturalnych surowców takich, jak kukurydza, maniok, trzcina cukrowa i buraki cukrowe. Bioplastik ten jest podgrzewany i ekstrudowany przez dyszę drukarki, a następnie układany w warstwy, tworzące docelowy obiekt. Technologia PLA polega zatem na wykorzystaniu bioplastiku do drukowania 3D za pomocą metody FDM (FFF).

Zalety technologii PLA

Technologia PLA jest bardzo popularna ze względu na swoje zalety. Zaliczamy do nich:

EkologicznośćRóżne kolory i wykończeniaJakość powierzchniŁatwość druku

PLA jest biodegradowalny i pochodzi z naturalnych surowców, co czyni go wyjątkowo przyjaznym dla środowiska
Duża dostępność kolorów i wykończeń PLA rozszerzają jego zastosowanie od prototypownia po drukowanie zabawek i dekoracji.Obiekty z PLA wyróżniają się gładką, jednolitą powierzchnią, ponieważ materiał ten dobrze łączy się między warstwami. Bioplastik posiada niską temperaturę topnienia i nie wymaga podgrzewania stołu do drukowania.

Kiedy stosować technologię PLA?

Technologia PLA jest wszechstronna, dzięki właściwościom bioplastiku, ale najczęściej stosuje się ją w prototypowaniu, gdzie szybkość wydrukowania obiektu jest niemniej ważna od jego ceny. Wysoka jakość powierzchni z PLA umożliwia tworzenie precyzyjnych detali. 

Z tego samego powodu technologię PLA wykorzystuje się też często do drukowania modeli architektonicznych i artystycznych projektów. Można z niego również wykonać biodegradowalne opakowania przeznaczone do kontaktu z żywnością o jednorazowe naczynia i sztućce. 

Technologia PLA — FAQ

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze odpowiedzi na pytania, dotyczące technologii PLA. 

Czy PLA jest wytrzymałe?

Ogólnie rzecz ujmując PLA można uznać za materiał wytrzymały, ale należy pamiętać o jego niskiej temperaturze zeszklenia (~52°C), która wyklucza go z zastosowań wysokotemperaturowych oraz narażonych na bezpośrednie działanie światła słonecznego. 

Czy PLA jest bezpieczne?

Tak, PLA uznawane jest za jeden z najbezpieczniejszych filamentów ze względu na swoją nietoksyczność i biodegradowalność.

Co lepsze PLA czy ABS?

Odpowiedź na to pytanie zależy od szczegółów zastosowania, ponieważ każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. 

Czy PLA wymaga podgrzewanego stołu roboczego?

W przeciwieństwie do innych filamentów, PLA nie wymaga stosowania podgrzewanego stołu roboczego, ale jego wykorzystanie może zapewnić lepsze efekty.