Strona główna » Test drukowanych klocków LEGO TECHNIC przez Sariela

Test drukowanych klocków LEGO TECHNIC przez Sariela

Postanowiliśmy przetestować wytrzymałość klocków LEGO wydrukowanych na drukarce 3d. Zwróciliśmy się z tym do specjalisty w dziedzinie klocków LEGO Jakim jest Paweł Kmieć „Sariel” Wydrukowaliśmy z ABS oraz PLA parę prostych elementów Lego Technic, takie jak ramki, zębatki, belki a nawet tor do kolejki. Poniżej możecie zobaczyć wideo które przygotował sariel:

Sariel nie drukował sam tych części więc przedstawił klocki od strony fana lego. Po naszej stronie leży także wyjaśnienie Co i jak z tymi klockami. Większość klocków było drukowanych na drukarce 3dGence One na dyszy 0,4mm niektóre z zębatek na 0,3mm dyszy. Tor i niebieska ramka była drukowany na Zortrax m200. Filament to PLA i ABS F3dFilament na Zortrax był to Z-abs. Rozdzielczość wydruków to przeważnie 100 mikronów.

Czy druk 3d jest Konkurentem dla firmy LEGO?

Myślę że na dzień dzisiejszy zdecydowanie nie. Najprościej patrząc weźmy wagę klocków a wagę filamentu. Dzisiaj można kupić używane klocki lego na kilogramy. Za jeden kilogram klocków zapłacimy około 60zł. Za 1kg dobrego filamentu zapłacimy około 100zł Przy nowych klockach cena za 1kg przewyższy cenę filamentu ale jakość tych używanych nadal jest lepsza od drukowanych klocków

Inaczej będzie to wyglądać w przypadku elementów już nieprodukowanych np Tory lub elementów które kosztują stosunkowo więcej niż ich waga. Np jedno koło LEGO Power puller kosztuje od 70-150zł nie mówiąc o dostępności. Jeżeli mielibyśmy potrzebę zbudowania pojazdu posiadającego 12 takich kół pozostaje nam jedynie druk 3d.

No i największa zaleta druku3d w klockach lego jest zdecydowanie możliwość druku klocków nie istniejących np bardzo duże koła lub konkretne zębatki.

Wytrzymałość drukowanych klocków?

Sarielowi udało się łatwo złamać jedną z ramek. Niestety było to ramka z Z-ABS który mimo ładnego wyglądu jest kruchy. Można by spokojnie wydrukować taką ramkę z PA12 lub nawet NanoCarbon taka ramka powinna być wytrzymalsza od oryginalnych ABSowych klocków

Podsumowując

Chcielibyśmy podziękować Sarielowi za poświęcony czas na testy naszych wydruków. Drukarka 3d potrafi drukować klocki jednak zdecydowanie nie może ona zastąpić szeregu wtryskarek tworząca tysiące elementów na minute. Posiadanie drukarki3d jest za to z pewnością dobrą opcją dla fanów klocków LEGO bo Gdy zgubimy jakiś element lub braknie go nam do ukończenia naszej konstrukcji możemy go dodrukować w ciągu 1-2 godzin, żaden kurier nie dostarczy nam brakujących klocków w niedzielne popołudnie.

Czas pokaże czy druk3d i LEGO będą iść w parze. Być może kiedyś zrobimy więcej testów drukowanych klocków.